Godbit

I den största av mässans hallar (A-hallen) hittar man i vanliga fall på Formex diplomatiskt sagt, inte mycket.

Det brukar mest vara en salig blandning av trädgårdstomtar och plastblommor men denna gång fick bli ett undantag. Jag hittade i Globen ABs monter en godbit, i form av lampan Alfons, som är gjord av lackade metallstänger och som finns i en massa färger alltifrån vitt till limegrönt. Alfons finns också i flera storlekar.

Patrick Hall som stolt visar lampan har också designat den för  familjeföretaget som ligger i Svenljunga strax utanför Borås. Jag gillar den 50 talsinspirerade formen och att den är flexibel i inredningssammanhang. Skulle kunna passa nästan var som helst enligt mig!

Bilder: Egna



Se på saker med andra ögon..

Lotta Ahlvar höll precis som alltid trendföreläsningar på höstens Formex. Föreläsningarna  är alltid välbesökta och håller väldigt hög kvalitet.

En sak som Lotta avslutade med var att uppmana besökarna att se på föremålen på mässan med andra ögon.
Saker är inte alltid vad man tycker att de är vid den första anblicken. Det som är fult kan likaväl senare visa sig vara vackert och vice versa etc.

Precis vid entreén i B hallen hade Stefan Nilsson i år fått i uppdrag att samla ett antal finska formgivare. I utställningen fanns mycket sevärt men den här knallröda stolen av Janne Suhonen  fångade mitt intresse. Klarröd men med färg som såg ut att ha runnit var det absolut något man kunde se på ett annat sätt. Det är faktiskt inte ens färg utan den gamla stolen är täckt med gummi. En lek med nya material! Snyggt eller fult?

Bilder: Egna







Bilder från Formex del 1

I den stora hallen på Stockholmsmässan brukar man alltid hitta en stor trendutställning. I år tycker jag att den var ovanligt bra och representativ för mässans tema.

Ansvarig för utställningen var denna gång designern Paula Malm som visar en miljö som är en blandning av järnvägsstation och kontinentalt hotell med vänthall och spa. Mässan skriver i sitt pressmeddelande att fasaden är inspirerad av den europeiska korsvirkestraditionen. I bygganden går en tio meter lång korridor med flera små rum som mynnar ut i en vänthall. I slutet av korridoren finns finns en "hittegodsavdelning".

Paula Malm har verkligen lyckats att skapa känslan  av ett gammalt, patinerat hotell från en svunnen tid men med ett modernt uttryck. Jag brukar alltid försöka börja med den här utställningen som ger en bra hint om var godbitarna på mässan finns. Gissa om jag blev glad när insåg att denna mässa var helt i min smak. I gott sällskap av  Frida, Annika och Susann fotade jag allt jag orkade. Här kommer några bilder från utställningen.

Bilder: Egna
















Naturliga färgkombinationer



Bilden ligger i en av mina inspirationsmappar men jag kan inte komma i håg var den kommer i från.

I vilket fall representerar den en stil och färgkombinationer som jag själv faller pladask för. Det är väldigt snyggt och vackert med retrostolarna i teak, vitt målat golv, den praktiska och snygga förvaringslösningen som hänger på väggen, tavelsamlingen med svartvita foton och ramar i endast svart och vitt...

Den som bor här har lyckats med att på ett skickligt sätt kombinera i hop olika tidsepoker till en härligt industriell, modern och samtidigt väldigt vintageinfluerad stil. En stil som vi säkerligen kommer att se mer av framöver då Formex vimlade av produkter i just denna tappning.

Pressmaterial och annat....

"Som man bäddar får man ligga" har denna gång en positiv betydelse. Jag har tillbringat två fulla dagar med att enbart och endast tänka inredning och träffa en massa spännande inredningsmänniskor.

Dag ett inleddes med pressfrukost denna gång i en miljö med Orientexpressen tema och en frukost som var såväl ekologisk som extremt nyttig  nyttig framtagen av Rune Kalf Hansen. Ett av de mest bestående minnena var att inte serverades kaffe alls. Rune menade i sin beskrivning av syftet att "man inte behöver ha allting jämnt". Sant på sätt och vis men just kaffet är heligt i allafall för mig.

Efter frukosten hade Stockholmsmässan tagit ett kanoninitiativ och bjudit in ett antal bloggare till ett första erfarenhetsutbyte. Jättespännande och ett samarbete som jag tror har framtiden för sig. Mer kring vilka jag träffade och vad jag hittade för godbitar kommer snart. Nu skall jag först se till att få in de drygt 200 bilderna i datorn, plöja pressmaterial och framförallt samla intrycken.

Bild: Egen

Inspirations boost...

I dag har jag ägnat en hel dag till att tanka inspiration på Formex.

Dagen har varit givande i många olika avseende och en utförligare rapport kommer i vilken dag som helst. En sak vill jag i allafall passa på att dela med mig av och det är caféet som jag skrev om i går. Otroligt inspirerande i lyxig vintage anda.

Nu skall jag plåstra om fötterna och summera intrycken!

Pressbilder: Formex


Formex 2009

I morgon är det dags för Formex höst 2009 (fackmässa inredning) och det skall bli superkul. Just i år har det gått ut en specialinbjudan till en del inredningsbloggare vilket är särskilt roligt. Jag kunde inte se inbjudningslistan i mailet så jag vet inte exakt vilka som kommer. Även om vi inte setts tidigare så hoppas jag att ni inte tvekar att komma fram och hälsa om ni ser mig. 

Ett café på Formex som jag definitivt kommer att besöka är Lisa Bengtssons specialutställning. Som jag skrivit många gånger tidigare så är hon absolut en formgivare vi bara kommer att se mer och mer av.

Rapport från mässan kommer framåt helgen!

Bild: lånad från Lisas hemsida

Snarlika produkter

Vi ser det hela tiden och  när är original en kopia och vice versa, egentligen? I min mening är inte det här lilla naturella slagbordet från IKEA en kopia på Design House Stockholms vita och snarlika,  men däremot tre gånger så dyra.

Ändå kan jag inte låta bli att undra om produkterna inte är lite väl  inspirerade av varandra. Vore jag formgivare till det dyrare alternativet så skulle jag nog inte tycka att det var så roligt. Vad tycker du?


(Tack för tipset Anette :-))

Eget kollage av bilder från ovan nämnda leverantörer


Kategori:

Vitt och pastell

I höst kommer vi inte att se många helvita inredningar, men eftersom jag gillar det, så har jag tagit mig friheten att plocka i hop några av mina  favoriter i vita nyanser i höst. 

Särskilt snyggt tycker jag det vita är om man blandar olika strukturer och nyanser och kanske en gnutta bleka pasteller som å andra sidan finns överallt just nu. Precis som inspirationsbilden på blommorna från Filippa K.

I kollaget hittar du;Lawrence Pearl mohairpläd från Himla, en mjuk ryamatta från Mio "Plaza pärlemor", Designhouse Stockholms nära nog klassiska ljuslykta "Hurricane", en stor  taklampa från Bestlite och  "min" hett önskade Eilersen "Slice" med divan.

Bild: Eget kollage från ovan leverantörer

Det du håller kärt...

Vem vet kanske passar det du håller kärt alldeles finfint på väggen.

Bilden nedan är en "closeup" på en detalj i från ett av de reportage som jag och Anna Evenius gjort i sommar. Vi jobbar bättre och bättre tillsammans och just det här reportaget är vi supernöjda med. Vi har ännu inte erbjudit någon att köpa det så var det kommer ut vet vi inte.

Inredningsidén att trycka upp egna foton på canvas är inte ny men kan varieras i oändlighet. Smått, stort eller mittimellan!  Googla på "foto på canvas" så hittar du en mängd leverantörer!

Bild: Anna Evenius Styling: Charlotte Bladh

En nättare variant

Danska Louis Paulsen lanserar en nättare variant av Louise Campbells lampa "Collage" som jag skrivit om tidigare.

Den mindre varianten gör sig bättre i hemmiljö och jag skulle gärna vilja ha en själv i vitt. Visst är det läckert med de knalliga kulörerna med men jag föredrar vita lampor som inte projicerar ljuset i en annan färg vilket såklart färgade gör.

Bilder: Eget kollage med av och med bilder från dansk design







Kategori:

Härliga bloggvärld!

Visst är det lätt att man fastnar i gamla hjulspår och bara besöker sina dagliga bloggfavoriter. Jag har provat att vidga mina vyer lite och vips så hittade jag in till två fantastiskt duktiga inredartjejer som har varsin inspirerande blogg
Room by Sofie och Caisa K (tidigare syster Ruffa). Titta in där ni också!

Och visst är bloggvärlden fantastisk för oss som är nästan sjukligt intresserade av inredning, färg och form. Frida skriver i dag om hur otroligt mycket roligt och utmanande som bloggen har bidragit till och jag kan bara instämma. Tack snälla fantastiska besökare för att ni fortsätter att kika in här och tack alla duktiga bloggare för att ni finns.

You make my day, everyday!

Sist men inte minst ett fyndtips lånat från Caisa K på en helt vanlig bygglampa som säljs på Claes Olsson för 99 kronor. Såklart helt rätt industriell look ;-). Caisa har hängt sin lampa över diskbänken! Tack för tipset Caisa!

Bild lånad från Caisa K

Ännu ett beroende...

Tidigare i veckan tröstköpte jag mig en exklusiv handkräm, från engelska Nougat, när vi passerade förbi livsstilsbutiken "Årstiden" som ligger på Drottninggatan 88 i Stockholm.

Butiken är för övrigt ett litet Mekka om man har förkärlek för doftljus, härliga kråstunikor, maffiga plädar och andra accesoarer man inte kan vara utan. Själv går jag ofta in och inspireras av dekoren för tjejerna som har butiken är superduktiga på att skylta.

Hur som så kan jag nu till min förtret konstatera att jag blivit beroende av den vispade handkrämen i doften "Tuberose & Jasmine". Jag kommer på mig själv att nästan smått förälskat längta efter den då den står kvar på skrivbordet på kontoret. Så pass så att det blir till att inhandla en burk hem också bums i morgon och kanske också en handtvål.

(Finns också att handla på nätet bland annat här!)

Bild: Nougat



Garderobsrensning...

I dag har jag ägnat eftermiddagen åt projekt garderobsrensning. Jag har vansinnigt svårt att göra mig av med kläder och skor men nu har jag gått hårt åt "sortimentet".  Jag skall skänka det mesta till Myrorna och att försöka sälja en del på bakluckeloppis på söndag. En del åker också direkt till återvinningen!

Vi har ingen "walk in closet" men däremot en stor garderob med skjutdörrar, som sväljer massor på gott och ont.

Just nu står en ångstrykmaskin modell lyx från Philips på önskelistan. Pethra lärde mig också häromveckan att snygga trägalgar inte är de ultimata om man vill få plats med mycket. De tar för stor plats! Så kanske skulle också den smäckra metallgalgen "Erling" från IKEA tillsammans med kjolhängaren "Lycka" vara goda investeringar.

Bilder: Eget kollage från skärmdumpar samt från Kvik



Vågar du inspireras av rött?

I dag släpptes IKEAS nya katalog!

Katalogen med stort K som många i inredningsbranschen älskar att vrida ut och in på. Den stora frågan är "Är den bra eller dålig i år" och sedan analyseras detta i evinnerlighet. Jag måste nog säga att hur det än är så är IKEA som företag helt outstanding när det gäller att så och plantera nya ideer hos konsumenterna.

Jag åker själv ofta till varuhuset för att få inspiration och nya ideér - alldeles gratis. Just i dag tänker jag inte ge mig på att utreda om katalogen är bra eller dålig utan väljer i stället att visa några inspirerande pressbilder. Andra som skriver om katalogen i dag är Frida, Helena, Annika och alldeles säkert många många fler.

PS: Susanne på Purple Area visar Mimous nya kollektion i röda toner

Pressbilder:  IKEA





Nyheter på IKEA

När det häromdagen damp ner ett internpostkuvert i brevlådan så trodde jag att det blivit något fel. Det var nog precis den reaktionen IKEA ville ha på sin pressinbjudan till katalogsläppet på torsdag. Man skule slita upp kuveret och undra vem det i hela friden var i från. De lyckades lura mig :-9...

Det är svårt att inte gilla IKEA som ständigt levererar enkla, billiga och snygga vardagsprodukter i ny tappning. Just denna gång har jag fastnat för de enkla och oumbärliga. Skrivbordet "Linnarp", Väggklockan "Tajma", Weekendbagen "Upptäcka" och den nygamla konsollen "Valter" nu i svart.

Bild: Eget kollage av skärmdumpar från IKEA

Månstol

Härom dagen så kunde vi beskåda en underbart fin fullmåne.

Jag tror på fullaste allvar att just fullmåne påverkar oss människor på många olika sätt. Möjligen hade den brasilianska duon (Fabiano Pottes, Diogo Carvalho)  som designat den här läckra stolen en baktanke, och jag gillar "Moon Chair". "mån" galet mycket

Stolen är förutom att den är snygg gjord av formpressat åtevunnet papper. Recykling på hög nivå!

Bilder: Designspotter


Kategori:

Stinky och många fler...

Jag gillar unga initiativ som till exempel gymnasieeleverna Joel och Antons idé om att sälja Muminmuggari Arabiaporslin på nätet. Många är vi som gillar de mänskliga figurerna i Mumindalen och jag ler snett när jag hittar min favorit "Stinky"

"Stinky är en riktigt skurk, även om han kanske inte alltid lyckas så bra. Ofta är det till och med så att Stinky är oskyldig, det är bara det att han fått bli det svarta fåret som alla skyller på när något har hänt. Eftersom Stinkys stora glädje i livet är att förstöra är de andra invånarna i Mumindalen inte så förtjusta i honom."

Hittar du din favorit och är sugen på att köpa en mugg så får du augusti ut 15% rabatt om du anger rabattkoden "Hemmariket". Tittar och beställer gör du här!

Bild: Muminmuggar

Tillbaka i stan...

För er som undrat varför det varit så tyst här den senaste tiden kan jag berätta att bloggerskan  tagit sig friheten att ha lite SEMESTER. Uppskrämd av polisen och omgivningen så valde jag attt inte skriva om någon paus på bloggen eller någon annanstans. Blotta tanken på att någon liten tjuv surfade på nätet skrämde mig :-).  Kanske var det lite larvigt men nu är jag här igen!

I år har det blivit semester som heter duga då vi tillbringat två fantastiska veckor i underbara Toscana. Närmare bestämt i bergsbyn Gavarrano som ligger i Maremma . Ni som är Italien proffs vet att det är den sydligaste provinsen av Toscana och italienarnas eget semesterparadis. Nära till vingårdar, hav och allt annat som hör Toscana till.

Vi hyrde vår lägenhet privat men det finns massor av företag som specialiserat sig på uthyrning. Bland annat via denna sida  som jag personligen tycker ser lovande ut men inte har provat.

Vi flög till Rom  med Ryanair och hyrde sedan bil för att ta oss de dryga 20 milen norrut. På tillbakavägen gjorde vi en heldag i Rom och såg staden effektivt högst upp på en så kallad "Hop-on-hop-off" turistbuss. Ett perfekt sätt att se en större stad om du har lite tid och barn med mindre ben.






Kategori: