Jag har vårkänningar och det är inte enbart av det positiva slaget. Sonen har en klassisk förkylning som inte släpper och det lär bli en VAB dag eller två i veckan. Själv känner jag en akut längtan efter mer ljus men framförallt lite vårvärme. Jag är definitivt ingen vinterälskare och blir så här års lite deppigare än vanligt.
För att höja humöret och se lite nytt så tog jag mig en tur till IKEA för att spana vårfärger och nyheter. Jag hittade mig en ny favoritserie på belysningsavdelningen nämligen "Kulla-serien". Linjerna är rena och moderna, skärmen i stål och lampan är utrustad med en touch dimmer.
Särskilt gillar jag bordslampan för 499 kronor men serien finns i ytterligare tre utföranden och i de klassiska färgerna svart, vitt och rött. En klar vill-ha-varning är utfärdad!
Bild: Ikea
