Brickbord

När jag stod i den evinnerligt långa kön på R.O.O.M häromdagen kunde jag på håll se en lång snabb man knipa det allra sista brickbordet från Maze, till halva priset. Utan att jag kunde göra det endaste dugg åt det. Hade jag bara sett det innan honom hade han inte haft en chans. Jag garanterar!

Bild: Svenssons

R.O.O.M i konkurs

I dag har den stora inredningsikonen R.O.O.M utförsäljning med 50% på hela sortimentet. Anledningen är att företaget helt enkelt har gått i konkurs.

Jag passade själv på att fynda en vit Bestlite och en Vipp tvålpump men  det var med sorg i hjärtat. Just R.O.O.M har ju varit en föregångare i branschen med ett brett sortiment ända sedan slutet av 80-talet.

Såklart är inte efterfrågan hur stor som helst och när allt fler butiker med liknande sortiment öppnas så slås andra ut. Visst är det trist?

Bild: Tipstack Linda

Vinn det härliga verket av Lovisa Burfitt från Wonderwall!

Den här gången är jag mycket glad över att få lotta ut det fantastiska verket från Wonderwall signerat Lovisa Burfitt (värde 790 kr) som duktiga Lotta Agaton skrev om häromdagen.  Alla Wonderwalls verk är signerade och numrerade av respektive kreatör. De trycks i en begränsad upplaga och kommer aldrig säljas någon annanstans än just hos Wonderwall som håller högsta kvalitet på både tryckning och pappersval.

Vill du delta i utlottningen så skriv var du har tänkt ställa/hänga bilden om du vinner! Glöm inte att ange namn och mailadress så att vi kan kontakta dig om du har turen på din sida (ev. vinstskatt betalas av vinnaren!)  Tävlingen pågår till den 6 november och en länk till den från din blogg genererar en extra vinstchans. Även du utan blogg får såklart delta!

Bild: Eget kollage med pressbild från Wonderwall'

Tävlingen är avslutad!

Nebula Nine

Det är snart mer regel än undantag att modeföretagen sneglar på inredningsbranschen,  för att om möjligt ta sig en marknadsandel eller två. Hetast är snackisen om att  Acne lanserar en ny möbelkollektion. Sant eller inte men Karl Johan Hjerlings examensarbete är hur som superläckert och innovativt.

Ett annat företag som gett sig in i ett samarbete med italienska Moroso är jeansjätten Diesel. Tillsammans har de tagit fram en soffa "Nebula Nine" i stentvättat linnetyg.

Tidningen Residence har just nu en omröstning på sin web där man kan välja att "Älska" eller "Hata" utseendet på soffan. Jag måste nog själv säga "Älska" även om jag samtidigt inte kan låta bli att fundera vad det i stället skulle kosta att klä om min gamla soffa i linnetyg :-). Som någon skrev i kommentarerna på webben "Den liknar en obäddad säng". Nåja, vad tycker du?

Bild: Moroso med egen text




Önskelista

Sonen har redan börjat skriva sin önskelista till tomten och den är lång och omfattande :-). Högst upp står en hund! Say no more! Visst är det något särskilt med sådana saker som man tvingas sukta efter lång tid. Och saker som man kanske aldrig ens får.

Min alldeles egna önskelista på inredningsprylar ser just nu ut såhär:

1.  Ekollonvas från Svenskt Tenn
2. Fler svartvita temuggar "Taika" från Ittala
3. Oemotståndliga Wegner stolar i svart
4. En vit Carvaggio bordslampa
5. Dn fina transparanta skålen "Smiley" från Eva Solo.

Bilder:  Eget  kollage



Mer badrum

Visst kan de ruffa badrummen i grå toner uppfattas som kalla och opersonliga men jag tycker att man kan ordna det ganska så enkelt. Vad som krävs för att få det mer "mysigt" kan vara detaljer som färgstarka textilier och växter.

I bilden har jag plockat in prisvärda handdukar från HM Home, korgar från Granit och en orkide och vips känns det mer ombonat. Badrumsbilderna kommer från Kvik som har ett brett utbud med väldigt fina badrumsinredningar.

Bilder: Eget kollage från pressbilder

Badrumstrend?

Om jag får tro så är det här ett exempel på nästa badrumstrend. I motsats till det vardagsrumslika, perfekt kaklade och in i detalj strukturerade badrummen vi sett den senaste tiden är vi nu sugna på en betydligt mer ruff miljö. Ytskikt med inte direkt stampat jordgolv men inte långt därifrån är hett!

I badrummet skall det som kontrast finnas modernistiska och gärna lite flott badrumsporslin. Färgerna är företrädesvis neutrala som svart , vitt och grått!

Gillar du det? Jag tycker det är superläckert!

Bild: Svedbergs med egna kommentarer


Orange på Ilva

Jag gick i gång lite på att leta produkter i en särskild färg och gav mig på jakt efter orange från samma varuhus.

Just orange är en otroligt energigivande färg precis som gult som Perthra skriver om. En detalj här och där är absolut finessen, med just orange som annars lätt dominerar inredningen och blir stökig. Jag hittade följande:
Pvc stol, väggklocka, taklampa i plåt och färgstarka kökshandukar!

PS Jag såg häromveckan ett reportage där familjen målat sitt kökstak i färgen och det var INTE snyggt enligt mig. Men det är tur att vi tycker olika, eller hur? Less is more av orange enligt mig.

Bilder: Eget kollage av Ilvas bilder



Nätta förvaringsmöbler

Häromdagen fick jag frågan om var man kan hitta ett nätt, praktisk och stilren förvaringsmöbel att ha i en mindre hall. Möbeln skall rymma nycklar, mobiler och annat "rassel" man behöver förvara lätttillgängligt för att inte glömma hemma på morgonen. Andra önskemål var att möbeln skulle vara i vitt, ljust trä eller ek och inte vara för dyr utan får kosta "några tusen".

Jag hittade ett fåtal men jag vet att ni också har grym koll så tipsa gärna!

Mina förslag är så långt: Dyrast; Stockholm Design Houses möbel "Wing"  som finns i två modeller. Mellanpris: Mios snygga vita hallskåp "Uptown" som också finns i ek. Billigast: Sideboardet Lyckhem från IKEA är mycket enklare men skulle bli exklusivare med en måttbeställd tjock glasskiva från glasmästaren på.

Bilder: Eget kollage från ovan leverantörers bilder




ILVA ett danskt IKEA

Många jämställer den danska möbelkedjan Ilva (som tyvärr inte finns i Stockholm) med IKEA.

Jag tycker väl att de till viss del har rätt men jag tycker nog att Ilva är lite exklusivare och lite modigare i sitt utbud. Färgstarkare! Numera kan man handla många av Ilvas produkter på nätet men fortfarande saknar jag möjligheten att ta del av utbudet IRL.

Jag roade mig lite med att leta lila produkter som jag vet många (alldeles särskilt Pethra och Susanne) gillar även om jag själv har lite svårt för färgen i inredning. Titta vad jag hittade; Lila pläd i velour, lila elsladd från NUD, lampskärm i svart med lila insida, stol i plexi, ljuskoppar, lila extravagant skinnsoffa, , lila (!) lammskinn.

PS: Läs också Saras inlägg om just lila..Lila är hett.Eller varför inte Pethras inlägg om gult från samma ställe.

Eget kollage av Ilvas bilder

IKEA en vanlig söndag i oktober

Jag har varit med sonen och inhandlat atteraljer till kommande helgs spökpartajs, vi passade också på att ta en sväng förbi Ikea främst för att äta köttbullar till lunch. Otroligt mycket folk! Har du minsta tanke på att åka till IKEA en lördag eller söndag framöver så planera genast om!

Trots trängseln blev det en del nödvändig shopping som sängben och servetter men också lite spaning på nyheter. Sammanfattningsvis så hittade jag mycket som gärna hade fått följa med hem.

Till exempel ljusstaken Björkefall designad av min favoritdesigner  Jon Eliasson,   bokstavstavlan Olinda, den vita nätta arbetslampan "Trål",   den svartvita kudden från IKEA Stockholm, det enkla men fina sideboardet Lyckhem  och såklart  tavlan Pjåtteryd med motiv av Gustaf Klimt.

Bilder: Eget kollage av IKEAS bilder


Modern retro

Något som jag själv tycker är jättefint är stilen jag själv kallar "modern retro" där man blandar modern design och funktion med en gnutta retroinspirerande linjer. Titta till exempel på expressobryggaren från Nespresso.

De svarta pinnstolarna från Stockholm Design House "Family Chair" är kanske  inte retro men ger det intrycket eftersom de köps i set och är olika till utseendet. Fördelen är att stolarna ändå är lika i höjd eftersom de ingår i en serie. Något som kan vara svårt att hitta begagnat. Den vackra kappan från Indiska andas 70- tal precis som den klassiska lampan Bumling som jag skrev om nyligen.

Vad tycker ni?
Visst går de retroinspirerade detaljerna lustigt nog alldeles utmärkt i hop med Marbodals "nygamla" kök "Gallery" i bakgrunden?

Bild: Eget kollage av pressbilder

Halltips!

Hittade denna härliga bild på danska Bloomingvilles hemsida! Visst skulle det vara lite fint att i en större hall ha, inte en,  utan kanske fem dörrmattor i olika färg och storlek!

Bild: Bloomingville

Ett inspirerande hem!

Det var länge sedan jag la ut något inspirerande hem men nu är det dags! Jag längtar just nu efter enkelhet, renhet och lugn i mitt eget hem. Tine Ks duktiga dekoratör Anna Langes har ett alldeles underbart hem inrett i en stil som är shaker inspirerad i härlig dansk anda.

Kalkade (?) vita  väggar, vitpigmenterade trägolv, detaljer i naturfärger och naturmaterial som tex korg och en alldeles underbar takhöjd i det annars ganska oansenliga radhuset, får mig att smälta som isglass en varm sommardag.

Bilder: Tine Ks hemsida







Invigning av Svenssons butik i Stockholm

Sent om sider kommer här lite ihopklippta bilder från Svenssons i Lammhults invigning i torsdags. Jag är en av dem som tycker att det är bra att Svenssons etablerat sig i Stockholm . Långtifrån alla butiksinnehavare är nog lika nöjda eftersom vissa butiker med liknande utbud, får hård konkurrens.

För oss konsumenter är det såklart välkommet!

För mig var det som att gå i en godisbutik med klart begränsad lördagspeng detta trots att det bjöds flott på mat i form av exklusiva smårätter, levande musik och dryck. Inget soffinköp blev det alltså denna gång men den som väntar på något gott väntar aldrig för länge.

I kollaget nedan syns  bland annat den härliga fåtöljen Oyser, sido borden "DLM eller Dont leave me"  och pinnstolen Camilla som några lyckliga gäster senare på kvällen  hade turen att vinna.

Bilder: Egna



My Precious!



Bild: Egen

Jag har skämt bort med själv med en alldeles (o)nödig pryl. En superliten tunn minidator står nu hemma hos mig och glänser med sitt vita blanka yttre. Jag tror nästan att jag är förälskad i den lilla tingesten.

Modellen (Lenovo S 10-3) är inte den värsta och dyraste men med lång batteritid och härlig grafik. Det kommer att bli en fröjd att släpa runt på henne  som jag redan döpt till Leonora. Boken som ligger bredvid är en bibel i grundläggande webdesign. Du hittar den att ladda ner här på nätet!

Grattis Hedvig!

Det blev Hedvig som hade turen att vinna den fina (och talande) bilden av Caroline som driver bloggen "Min inspiration" och en liten webshop. Caroline tar själv  kontakt med dig Hedvig via mail!

Hedvig skriver:

"Den skulle faktiskt passa bäst mitt jobb (liten arbetsplats i förlagsbranschen). Har aldrig varit på ett ställe där några chokladkakor försvinner lika snabbt. 10 minuter max.

Varje fredag svär vi på att det ska bli ändring och ingen ska köpa choklad mer, men senast på tisdag är det kört igen. Alltid nån som varit på resa, vill fira nåt eller testa en ny smak. Just nu har vi 3 kg Fazer blå på g, det har vi nog snart betat av."


Och vilket stort intresse det var för att vinna den fina bilden! Vann du inte denna gång så deppa inte för det kommer snart fler liknande tävlingar här så håll utkik!



Svensson öppnar ny butik i Stockholm!

Suget efter kvalitetsmöbler genererar nya möjligheter för de välkända leverantörerna av just den typen av produkter.

På fredag öppnar Svenssons i Lammhult en ny hela 1500 kvm stor butik i Sickla köpkvarter strax utanför Stockholm. Företaget  lovar festligheter och överraskningar i butiken med mängder av förmånliga öppningserbjudanden. Bland annat 11 % rabatt på alla ordinarie priser under perioden 9-18 oktober (gäller enbart vid köp i butiken). Har du planerr på att köpa dig en länge erfterlängtad möbel så kanske det är läge nu?

Jag skall själv på invigningsfest för press mfl. så lovar er en sneakpeak av butiken och utbudet redan på torsdag kväll. Som ni vet så suktar jag efter en Eilersen soffa så vem vet kanske blir det ett inköp redan nu.

TILLÄGG: Lagom till att jag skulle lägga ut mina bilder från invigningen i går kväll la det trådlösa nätverket av hemma..Får se när jag får ett nytt tillfälle men nu skall jag införskaffa mobilt bredband och en liten Notebook. Dela gärna med dig om du har bra tips på sådana!

Bilder:kollage av foton tagna av Alicia Swedenborg/Svenssons i Lammhult


 

Naturligt och med hög kvalitet, en trend?

Jag lovade en rapport från helgens Hem och Villa mässa men dessvärre blir det ingen. Jag glömde kamerabatteriet hemma på laddning. I stället vågar jag mig på att försöka spå en starkt kommande inredningstrend.

Kort sammanfattat tror jag att det blir väsentligt större efterfrågan på genuina naturmaterial som tex massiva trägolv, handmålade klinkers, kvalitetstextilier och klassiska designmöbler framöver. Det skall kännas som att det man köper håller livet ut och för all del i flera generationer.

Det här var ingenting som jag egentligen funderade ut efter just  Hem- och villamässan (som för övrigt med några få undantag var ganska så ointressant i det stora hela) utan här gäller bara magkänslan. I och för sig hade kvalitetsföretaget Norrgavel paradplats i B-hallen där de visade sin senaste soffa (se bilden nedan).

Vad tror du? Är vi generellt mer sugna på kvalitet vi konsumenter?

Bild: Kollage av bilder från Norrgavel


Hållbar design och driftig företagerska!

Anna Kjellgren har för sitt eget företag (Strå of Sweden) designat bland annat dessa två supersnygga och smarta produkter, som som hon visade upp på helgens Hem och Villa mässa i Älvsjö. Anna bor i Småland och jobbade tidigare som chef på Scania. Mitt i krisen vågade hon allt och satsade på att starta ett eget möbelföretag (här omnämnt bland annat i Dagens Industri.)

Lampan Dream är handblåst och Anna berättade för mig att det tar en och en halv timme för två glasblåsare att blåsa den. I verkligheten är den otroligt genuin och fantastiskt vacker att se på. Bordet Change är också tillverkat i Sverige och är en multifunktionell möbel där utseendet kan varieras helt efter behov.

Tack Anna för en trevlig pratstund och lycka till! Jag håller tummarna för dig!

Bild: Kollage av Annas egna bilder

Utlottning!

Nu är det dags igen för en utlottning! Denna gång är vinsten en bild i A4 format (exkl. ram) som passar utmärkt att hänga till exempel i ett kök.

Det läckra grafiska motivet är framtaget av Caroline med bloggen "Min Inspiration" . Caroline som är fotograf och grafisk illustratör har nyligen öppnat en liten webshop Caro-lines där hon säljer förutom detta tryck många fler fina motiv.

Det enda du behöver göra är att lämna en kommentar och berätta var du tänker hänga/ställa din bild om du vinner. Är du bloggare och länkar till tävlingen får du en extra lott! Din mailadress visas inte på bloggen men krävs för att vi skall kunna kontakta dig om du har turen på din sida. Tävlingen pågår till den 9 oktober och ev. vinstskatt betalas av vinnaren.

Bild: Kollage av Carolines pressbilder



Hem- och villa mässa i Älvsjö 1-4 oktober

I går öppnade den publika Hem- och Villa mässan i Älvsjö. Jag hade själv inte möjlighet att gå på pressinformationen men tänker ta en vända senare i helgen.

Höstens tema  är färgstarkt och lekullt  och man skriver att mässan hittat inspirationen på den franska mässan Maison et Objets. Jag återkommer med en rapport till er som inte skall dit :-). Tänker du själv åka så hittar du en mässguide du kan ladda ner här. Det finns en massa intressanta föreläsningar och annat att gå på, så det kan vara värt att planera sin tid.

Blå favoriter just nu

Jag lovade ju ett blått kollage för alla er som gillar den färgen. Ärligt talat så var det inte helt lätt att hitta bra bilder så därför slank det med en gul favorit också.

Många av leverantörerna verkar satsa på svart, rött och vitt men det är kanske inte så konstigt i lågkonjunkturen. I och för sig tycker jag att det kan vara väldigt snyggt med en gnutta svart i all inredning men lite trist att variationen saknas i utbudet.

Muggen "Taika" från Ittala har jag själv i svart/vitt,  den gula loveseatfåtöljen kommer från EM möbler (tror den finns i blå sammet också) , tyget i metervara kommer från IKEA, bordstablett  i denim och blå mysig pläd från H&M Home. Just pläden kan du hitta här till fyndpris!. Kudde från Åhlens.

Bild: Eget kollage